Saç Bakımı

Saçlar, görünüşümüzde büyük bir etkiye sahip. Sönük ve bakımsız saçlarla ne kadar iyi giyinirsek giyinelim ne yazık ki genel anlamda şık gözükme şansımız azalıyor...


Ve hatta bazı durumlarda sıradan bir şekilde giyinsek bile havalı, bakımlı ve dolgun görünen saçlar etkileyici ve şık görünmemizi sağlıyor. Hal böyle olunca saç bakımı büyük önem taşıyor. :)

Bu yazımda saç bakımıyla ilgili işinize yarayacak bilgileri paylaşacağım. 

Saçlar Ne Sıklıkta, Nasıl Yıkanmalı?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Saç tipiniz çok yağlıysa her gün yıkamak sağlıklı görünen saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Fakat unutmamak gerekir ki çık sık saç yıkamak, saçlarınızı yıpratarak kırılmalara yol açar. İdeal şartlarda  2 güne bir yıkamak sağlıklı olacaktır. Saçlarınızı eğitmeye çalışın. Unutmayın saç derisindeki yağlanma oranını kontrol altında tutabilirsiniz. Her gün yıkıyorsanız bunu erteleyin ve 2 günde bir yıkamayı deneyin. 2 haftanın sonunda saçlarınız buna uyum sağlayamadıysa iyi hissetmek için tekrar eski düzeninize dönebilirsiniz.
Kış aylarında saçlarımız daha az nemlenir. Hava kurudur. Bu sepeble saçınızı alıştırmak için uygun bir dönemdir diyebilirim.

Sık sık yıkamanıza rağmen saçlarınız donuk görünüyorsa, büyük bir ihtimalle bunun sebebi yetersiz şekilde durulamanızdır. Saçınızı mümkün olan en az miktarda şampuanla, 30 saniye masaj yaparak yıkayın. Bu işlem kan akışını hızlandıracak ve saçlarınızın beslenmesine yardımcı olacaktır. 

Saç tipinize uygun bir saç kremiyle saçlarınızı tarayın ve 2 dakika kadar sonra iyice durulayın. Saç kremi kullanırken, kremin saç köklerine ulaşmamasına dikkat edin. Saçlarınız çok uzun ya da kalın telli değilse her yıkamada saç kremi kullanmanıza gerek yoktur. Haftada bir defa bu işlemi uygulamak yeterli olacaktır.

Saç Maskesi

Saç kırıklarınızı azaltıp, saçınızın parlamasını sağlar. Badem yağı, zeytin yağı, birkaç damla limon ve bir tatlı kaşığı balı karıştırıp kendi maskenizi yapacağınız gibi piyasada satılanları satın alarak da kullanabilirsiniz. Saç maskesinin etkisini arttırmak için maskeyi uyguladıktan sonra başınızı ılık bir havluyla sarın. Farkı göreceksiniz. ;)

Saç Birikintisi

Saç birikintisi, saçınıza uygulanan kimyasalların birikmesiyla oluşur. Böyle bir durumda saçınızda ani renk değişimleri olabilir ve donuk bir görünüm oluşur. Bu olumsuz durumu önlemek için benim tavsiyem detoks ürünleri kullanmanız olacaktır...

Nasıl Taramalıyım

Geniş aralıklı, plastik kıllı fırçaları kullanın. Saçınızı taramaya uçlardan değil, yukarıdan başlayın. Böylelikle saçınızı kırmamış olursunuz.

Saçınızı nemliyken tarayacaksanız, uçlarında plastik topçuklar bulunan ve nem tutmayan bir fırça kullanmak akıllıca olacaktır.

 


ETİKETLER: saç bakımı, saç maskesi, saçlar nasıl yıkanmalı, ne kadar şampuan, nasıl taranmalı, saç, saçlar, saç birikintisi

Yorum Yapın


Bunlar da İlgİnİzİ çekebİlİr: